LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Polski Fundusz Rozwoju przeznaczy 600 mln PLN na rozwój technologii podwójnego zastosowania

Technologie podwójnego zastosowania (ang. dual-use), czyli spełniające zadania zarówno cywilne, jak i militarne, zyskują na znaczeniu. Zwłaszcza w Polsce – kraju przyfrontowym, a jednocześnie dynamicznie się rozwijającym i posiadającym wielu utalentowanych, wykształconych specjalistów. Doskonałym przykładem są drony: służące zarówno do wykonywania unikalnych zdjęć, jak i masowo wykorzystywane przez każdą nowoczesną armię.

15. Europejski Kongres Finansowy w Sopocie. Fot.  PAP/M. Moryl

Polski Fundusz Rozwoju wspiera ambitne, innowacyjne spółki, które chcą skomercjalizować swoje rozwiązania. Program PFR Deep Tech umożliwia finansowanie zaawansowanych technologicznie projektów polskich startupów, w tym technologii z potencjałem podwójnego zastosowania (dual-use) przez fundusze venture capital (VC). Do dyspozycji jest 600 mln PLN. Połowa tej sumy pochodzi z Ministerstwa Finansów, a reszta od inwestorów prywatnych i instytucjonalnych.

Polska ma mocne zaplecze inżynierskie, ambitnych przedsiębiorców i coraz lepsze warunki do rozwijania technologii. Bliskość Ukrainy to nie tylko geopolityczny kontekst, ale też możliwość lepszego wyczucia rynku technologii podwójnego zastosowania. To jeden z obszarów, w których Polska może zbudować przewagi i wygenerować nowy impuls rozwojowy – zarówno dla krajowych firm technologicznych, jak i dla całej gospodarki – powiedział Mikołaj Raczyński, wiceprezes zarządu Funduszu ds. inwestycji podczas 15. Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Równolegle PFR prowadzi projekty akceleracyjne – organizuje hackatony, bootcampy, łączy środowiska funduszy, uczelni i inżynierów. Przykładem jest program IDA Bootcamp – pierwszy w Polsce program rozwoju technologii podwójnego zastosowania, w ramach którego Fundusz wspiera budowanie partnerstw pomiędzy innowatorami, a sektorem obronnym i cywilnym oraz tworzy mechanizmy zapewniające kapitał dla firm technologicznych.

W panelu dyskusyjnym poświęconym możliwości wykorzystania technologii podwójnego zastosowania w samorządach, wzięli udział również: Magdalena Czarzyńska-Jachim (prezydentka Miasta Sopotu), Małgorzata Szafoni (zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW) oraz Mateusz Szczurek (członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego).

W ofercie PFR-u cały czas funkcjonuje Fundusz Inwestycji Samorządowych, który powstał z myślą o współfinansowaniu projektów tworzonych przez m.in. Jednostki Samorządu Terytorialnego, a także partnerów w projektach PPP – dodał Mikołaj Raczyński.

Źródło: PAP

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!