LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Roboty humanoidalne w pracy? Co powinniśmy wiedzieć adoptując je do zadań?

Zręczne, dwunożne roboty, z ogólną inteligencją, rozwijają się szybciej niż wielu się spodziewało, szybko stają się ekonomicznie opłacalne. Koszt pracy humanoidów powoli zbliża się do ceny, jaką trzeba zapłacić za taką samą pracę ludzi. Wygląda na to, że w ciągu najbliższych pięciu lat  humanoidy będą gotowe do podjęcia fizycznej pracy w wielu branżach, od produkcji po usługi gastronomiczne, opiekę zdrowotną, a nawet budownictwo.

Czynniki przyspieszające rozwój humanoidów

  • Mobilność i zręczność robotów osiągają ludzki poziom. Dzisiejsze roboty humanoidalne potrafią chodzić, skakać i poruszać się po nierównym terenie. Sztuczna inteligencja szybko poprawia ich zdolności motoryczne, umożliwiając bardziej precyzyjne ruchy, podobne do ludzkich.
  • Szkolenie staje się coraz prostsze i inteligentniejsze. Sztuczna inteligencja języka naturalnego pozwala ludziom instruować roboty bez specjalistycznego kodowania, dzięki czemu zarządzanie robotami bardziej przypomina zarządzanie ludźmi. A ponieważ roboty te mają ludzki kształt, mogą trenować w tych samych środowiskach, w których będą działać.
  • Parytet kosztów jest w zasięgu ręki. W latach 2022-2024 koszt jednostkowy robotów humanoidalnych spadł o co najmniej 40%, podczas gdy koszty pracy w UE wzrosły o 5% w latach 2023-2024. Na przykład robot Unitree o wartości 16 000 USD odpowiada rocznemu kosztowi płacy minimalnej w USA i jest znacznie niższy od kosztu wykwalifikowanego pracownika.
  • Generatywna sztuczna inteligencja umożliwia również inteligencję ogólnego przeznaczenia. Szybkie postępy w zakresie algorytmicznego rozumowania, a także możliwości analizowania multimodalnych danych audio, wizualnych, czujników i innych informacji, pozwalają robotom bardziej autonomiczne reagować na zmiany w ich otoczeniu.

Źródło: b92

Dlaczego roboty humanoidalne?

Roboty stacjonarne są obecne w niektórych środowiskach przemysłowych i komercyjnych od dziesięcioleci, natomiast kołowe pojazdy sterowane automatycznie (AGV) zyskują na popularności. Jednak dwunożne roboty humanoidalne oferują pewne wyjątkowe zalety:

  1. Świat przemysłowy zbudowany jest przez ludzi dla ludzi, więc roboty humanoidalne pasują do tych terenów bez potrzeby większych modernizacji lub nakładów inwestycyjnych.
  2. Roboty humanoidalne są również wielofunkcyjne. Ich zręczność i konstrukcja sprawiają, że są w stanie wykonywać bardzo szeroki zakres czynności.
  3. Dzięki  sztucznej inteligencji, roboty humanoidalne będą w stanie uczyć się i dostosowywać w środowiskach, w których są wdrażane: domach, magazynach, fabrykach i przestrzeniach publicznych.
  4. Podobnie jak w przypadku robotów stacjonarnych, roboty humanoidalne będą aktywne przez 24 godziny na dobę, znacznie zwiększając produktywność.

Zmieniająca się siła robocza

Wzrost ludności w głównych gospodarkach przemysłowych spowalnia, a liczba osób w wieku produkcyjnym jest mniejsza niż liczba osób przechodzących na emeryturę (rys. 1). Ten brak równowagi może skutkować globalnym niedoborem siły roboczej wynoszącym prawie 8 milionów pracowników produkcyjnych do 2030 roku, zwiększając apetyt na automatyzację (rys 2). Roboty humanoidalne mogą mieć kluczowe znaczenie dla utrzymania wzrostu gospodarczego podczas zmiany demograficznej.

Społeczeństwa się starzeją – mniej dostępnych pracowników:


Rys.1


Ponadto rządy krajów o wysokich dochodach, w szczególności USA, zachęcają do lokalnej produkcji poprzez cła i dotacje krajowe. Ponieważ jest mało prawdopodobne, by kraje te miały konkurencyjną cenowo siłę roboczą, repatriacja produkcji zwiększy ogólny popyt na automatyzację. Zmniejszenie liczby miejsc pracy w przemyśle wytwórczym w ciągu ostatnich kilku dekad przyczyniło się również do zaniku niektórych zestawów umiejętności w krajach niegdyś uprzemysłowionych. Roboty humanoidalne mogłyby wypełnić luki w wyspecjalizowanej lub ogólnej podaży siły roboczej.

Zwiększone trudności w zatrudnianiu na stanowiska osobiste, w połączeniu z rosnącym sprzeciwem wobec imigracji, to dodatkowe czynniki, które mogą doprowadzić do tego, że roboty humanoidalne staną się siłą roboczą.

Przewidywane niedobory siły roboczej:


Rys. 2


Prognozy rynkowe: spodziewany wzrost produkcji

Prognozy są różne, ale ogólnie rzecz biorąc, spodziewamy się stałego, umiarkowanego wzrostu we wdrażaniu robotów humanoidalnych do 2030 roku, a następnie gwałtownego skoku. Prognozy rynkowe wahają się od 38 mld USD do ponad 200 mld USD do 2035 roku.

Globalne finansowanie start-upów zajmujących się robotyką humanoidalną szybko rośnie, z około 308 mln USD w 2020 roku do 1,1 mld USD w 2024 roku. Zwiększa produkcję kilku światowych liderów technologicznych wraz z wyspecjalizowanymi start-upami z branży robotyki (tab. 1).

Wiodące firmy zwiększają produkcję robotów humanoidalnych:


Tab. 1


W ciągu ostatnich kilku lat oprogramowanie robotyczne i generatywna sztuczna inteligencja pokazały wartość, jaką mogą wnieść poprzez automatyzację dziedzin zależnych od badań, pisania i procesów biznesowych, w tym kodowania, szkoleń, finansów, marketingu, sprzedaży i administracji. Roboty humanoidalne wkrótce przyniosą podobne korzyści w świecie fizycznym, w tym w obszarach wymagających mobilności, zręczności i ogólnej inteligencji, takich jak produkcja, logistyka, sprzątanie i konserwacja, budownictwo, opieka zdrowotna, przygotowywanie i obsługa żywności, opieka osobista i inne środowiska usługowe (tab. 2).

Wiele zawodów, które nie są dobrze dostosowane do oprogramowania lub generatywnej sztucznej inteligencji, może być wykonywanych przez roboty humanoidalne:


Tab. 2


Implikacje dla kadry kierowniczej

Dla większości firm jest jeszcze zbyt wcześnie, by angażować znaczny kapitał. Technologia jest jednak na tyle dojrzała, że powinny one zacząć oceniać postępy, eksperymentować z prototypami i uwzględniać perspektywę robotów w głównych projektach kapitałowych.

  • Firmy prowadzące działalność fizyczną powinny opracowywać strategie krótko- i średnioterminowe, aby informować o planach działania w zakresie oceny, szkolenia i wdrażania robotów humanoidalnych. Kluczowe znaczenie będzie miało zrozumienie, jak szybko rozwija się technologia i rynki, szczególnie w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji i najważniejszych zastosowań dla ich konkretnych operacji. Liderzy będą inwestować w eksperymenty, aby zrozumieć możliwości i ograniczenia robotów oraz miejsca, w których mogą one stanowić wartość dodaną.
  • Firmy technologiczne powinny wypracować jasne zrozumienie rynku, zwłaszcza konkretnych obszarów wzrostu. Zidentyfikować swoje możliwości uczestnictwa poprzez sprzęt, oprogramowanie lub usługi w celu wdrożenia pojawiających się możliwości.
  • Sprzedawcy detaliczni, firmy z branży dóbr konsumpcyjnych i wiele innych muszą zrozumieć akceptację robotów humanoidalnych przez klientów i pracowników, a także infrastrukturę regulacyjną, która z pewnością będzie się rozwijać równolegle, aby określić właściwe podejście strategiczne.

Roboty humanoidalne nie zastąpią z dnia na dzień rzeszy ludzkich pracowników. Ale ich rosnąca zręczność, inteligencja i konkurencyjność kosztowa sugerują, że w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat przejmą znaczną część fizycznych miejsc pracy. Dla przyszłościowych firm nadszedł czas na eksperymentowanie i zdobycie przewagi konkurencyjnej podczas kształtowania sposobu, w jaki ta transformacyjna technologia będzie dostarczać wartość w różnych branżach.

Autorzy oryginału: Peter Hanbury, Arjun Dutt, and Emanuele Veratti

Źródło: Bain & Company

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!