LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Do fabryki Intela w Oregonie jedzie druga maszyna do litografii High NA EUV firmy ASML. TSMC, Samsung i SK Hyniks jeszcze trochę poczekają.

Jak informuje Reuters, do fabryki Intela w Oregonie transportowana jest druga z zamówionych maszyn ASML. W celu wyprzedzenia konkurencji amerykański koncern zarezerwował wszystkie urządzenia, które holenderska firma planuje wyprodukować w 2024 roku. Szacuje się, że będzie ich pięć lub sześć. Koszt każdej z nich to 350 mln EUR, czyli dwukrotnie więcej niż wcześniejsze maszyny do litografii. Instalacja zajmie miesiące, ale tworzenie nowej generacji chipów będzie ponoć możliwe już w grudniu 2024. Intel planuje wykorzystać tę technologię w produkcji komercyjnej do roku 2027.

Otwarta, w pełni zmontowana maszuna do litografii High NA: TWINSCAN EXE:5000; Źródło: ASML

Łącznie ASML otrzymał zamówienia na ponad tuzin maszyn do litografii High NA (Numerical Aperture). Oprócz Intela zarezerwowały je firmy TSMC i Samsung oraz  SK Hynix i Micron. Firma ASML nie udostępniła jednak szczegółów dotyczących konkretnych zakupów swoich klientów. Dyrektor generalny ASML, Christophe Fouquet, powiedział 17 lipca, że Samsung, SK Hynix i Micron będą mogły korzystać z technologii High NA w 2025 lub 2026 roku. TSMC, które wytwarza chipy dla Nvidii i Apple, otrzyma swoje narzędzie jeszcze w tym roku, ale nie wiadomo kiedy wykorzysta je w produkcji.

Wyprzedzić konkurencję czy może raczej przetrwać kryzys?

Zakup tylu urządzeń przez amerykański koncern miał na celu wyprzedzić konkurencję. Pytanie jednak, czy firma Intel poradzi sobie z narastającym kryzysem spowodowanym pesymistyczną prognozą za 3Q, problemem wizerunkowym związanym z wadliwymi procesorami 13 i 14 generacji oraz spadkiem na giełdzie.
Według Reuters, akcje Intela spadły w piątek 2 sierpnia o 26%, najwięcej od lat 80-tych XX wieku. Jak podała spółka, przychody w bieżącym kwartale wyniosą od 12,5 do 13,5 miliarda dolarów, znacznie poniżej średniej prognoz analityków, którzy spodziewali się 14,38 mld USD. Firma przewiduje również stratę w wysokości 3 centów na akcję, z wyłączeniem niektórych pozycji, podczas gdy analitycy oczekiwali zysku 30 centów na akcję.
Przez ostatnie 12 miesięcy firma straciła już 38,4% na giełdzie NASDAQ. Zawiesiła dywidendę od 4Q i zredukowała zatrudnienie o 15%. W efekcie tych decyzji jej wartość rynkowa zmniejszyła się o ponad 30 mld USD. Pogłębiły się też obawy o zdolność dogonienia tajwańskiego TSMC i innych producentów chipów. Mimo to Pat Gelsinger jest przekonany, że Intel jest na dobrej drodze do prześcignięcia konkurencji. Budżet koncernu na rozwój wynosi w tym roku 25-27 mld USD, ale w przyszłym spadnie do 20-23 mld USD.

Pod znakiem zapytania stanęła też inwestycja Intela w Polsce, ponieważ wydatki na nowe fabryki i sprzęt w 2024 roku mają zostać zmniejszone o ponad 20%. Wiemy jednak od kilku dni, że budowa fabryki w Miękini pod Wrocławiem już się rozpoczęła.

Źródła: Reuters, IT Hardware, PPE, Money

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!