LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

SpaceForest podpisał kontrakt z ESA na 2,4 mln EUR i skomercjalizuje loty suborbitalne z wykorzystaniem systemu rakietowego Perun

Podpisanie umowy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) stanowi znaczący krok w rozwoju systemu rakietowego Perun i przyspieszeniu komercjalizacji usług lotów suborbitalnych w ramach programu Boost!

Rakieta Perun firmy SpaceForest ustawiona na stanowisku startowym, zaledwie kilka chwil przed oczekiwanym startem

Finansowe wsparcie ESA wynosi 2,4 mln EUR. SpaceForest udoskonali komorę spalania, którą zaprojektuje, wyprodukuje i przetestuje w locie. Przeprowadzi loty demonstracyjne na wysokościach 50 km, 80 km, 100 km i 150 km, aby dokładnie zweryfikować system i parametry mikrograwitacji. Opracuje też mobilną stację tankowania, naziemną stację wsparcia oraz systemy śledzenia i komunikacji. Rozwiązania te będą mogły być transportowane przy użyciu standardowych pojazdów na zwykłych drogach, w tym transportu morskiego i lotniczego.

Start rakiety Perun firmy SpaceForest to kamień milowy w technologii lotów suborbitalnych

Nasza rakieta Perun pozwoli na przeprowadzanie eksperymentów w warunkach kosmicznych przez kilka minut. Dzięki swojej konstrukcji i możliwościom będzie w stanie wynieść ładunek o masie do 50 kg na wysokość 150 km. Zapewniona zostanie również komunikacja i kontrola. Została zaprojektowana jako rakieta wielokrotnego użytku, umożliwiająca odzyskanie ładunku użytecznego, części napędowej i całego korpusu. System rakietowy Perun zapewni opłacalną platformę do badań w warunkach pozaziemskich. Perun wykorzystuje paliwo na bazie zmodyfikowanej parafiny, dzięki czemu nasz napęd jest nietoksyczny. Cały system startowy jest mobilny, umożliwiając starty z różnych miejsc, w tym nad wodą. W ubiegłym roku mieliśmy okazję przeprowadzić dwa pełnowymiarowe testy rakiety Perun, która osiągnęła wysokość 22 km i 13 km, startując z Ustki nad Morzem Bałtyckim – czytamy w komunikacie na stronie firmy SpaceForest.

Zapierający dech w piersiach widok Ziemi z rakiety Perun

Poprzez program Boost! ESA wspiera firmy świadczące usługi transportowe w kosmos i powroty na Ziemię. Umożliwia również państwom członkowskim osiągnięcie celów, takich jak rozwój portów kosmicznych i obiektów testowych.

Odłączona część ładunkowa rakiety Perun, zaprojektowana do przenoszenia do 50 kilogramów, jest prezentowana oddzielnie przed integracją z rakietą nośną

– Nasze usługi lotów suborbitalnych kierujemy przede wszystkim do firm, instytucji i uniwersytetów, oferując możliwość prowadzenia badań naukowych, testowania technologii kosmicznych, projektów edukacyjnych, obserwacji Ziemi i kosmosu, rozwoju komercyjnych usług kosmicznych, szybkiego transportu i usług marketingowych. Konkurencyjność systemu Perun opiera się na zapewnieniu przystępnego cenowo dostępu do przestrzeni kosmicznej, co bezpośrednio wpłynie na rozwój sektora i umożliwi szersze wykorzystanie technologii kosmicznych przez firmy, instytucje badawcze i uniwersytety, które wcześniej nie miały takich możliwości.

Silnik i komora spalania rakiety Perun, zaprojektowane z myślą o potężnych i wydajnych lotach suborbitalnych

Mobilna stacja tankowania dla systemu rakietowego Perun, oferująca elastyczne i wydajne wsparcie dla startów w wielu lokalizacjach.

System komunikacji i oprogramowanie rakiety Perun, zapewniające dane i kontrolę w czasie rzeczywistym podczas lotu suborbitalnego

Źródło tekstu i zdjęć: SpaceForest

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!