Niskobudżetowe sposoby na ARM-y

 

 

Jeżeli zaczynasz przygodę z elektroniką, jesteś „skazany” na ARM-y. Jeżeli uprawiasz elektronikę od dłuższego czasu, także nie masz innego wyjścia… W ofercie KAMAMI.pl jest dostępna szeroka gama zestawów i narzędzi (sprzętowych i programowych) zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych elektroników. Jej krótki przegląd przedstawiamy w artykule.

Na naszych oczach dogasa pierwszy etap mikrokontrolerowej rewolucji zainicjowanej przez firmę Philips w 2004 roku: mikrokontrolery wyposażone w rdzenie z rodzin ARM7 i ARM9 powoli kończą rynkowy żywot, ich miejsce zajmują znacznie nowocześniejsze układy wyposażone w opracowane – także przez firmę ARM – rdzenie Cortex-M. Pomimo ich zaawansowanej 32-bitowej architektury, dużej mocy obliczeniowej oraz doskonałego wyposażenia w peryferia, zestawy uruchomieniowe dla nich nie są kosztowne, a oprogramowanie narzędziowe (w tym kompilatory) są dostępne bezpłatnie.

 

Dla fanów STM32
KAMAMI.pl we współpracy z firmą STMicroelectronics prowadzi portal internetowy poświęcony w całości mikrokontrolerom STM32. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy pod adres: www.stm32.eu

Dla początkujących…

Początkującym konstruktorom zazwyczaj jest potrzebny zestaw o możliwie niskiej cenie, współpracujący z popularnym (najlepiej bezpłatnym) oprogramowaniem, wyposażony we własny programator i sprzętowy debugger.

 

Zrób zdjęcie powyższego kodu za pomocą  
aparatu fotograficznego w swoim telefonie, a aplikacja dekodująca adres poprowadzi Cię wprost do katalogu modułów KAmod.

Zrób zdjęcie powyższego kodu za pomocą aparatu fotograficznego w swoim telefonie, a aplikacja dekodująca adres poprowadzi Cię wprost do katalogu modułów KAmod.

 

W ofercie KAMAMI.pl znajduje się kilka zestawów spełniających te wymagania. Są to między innymi: ZL31ARM (fotografia 1) i STM32Discovery (z mikrokontrolerami z rodziny STM32), ZL32ARM (z mikrokontrolerem LPC1114) i LPCXpresso (z mikrokontrolerem LPC1343), czy zestawy z serii STM32Primer, w tym najnowszy zestaw modułowy EvoPrimer przystosowany do współpracy z mikrokontrolerami STM32F103 lub STM32F107 (fotografia 2).

Uwaga! Tu można znaleźć artykuł z porównaniem możliwości zestawów ZL31ARM i STM32VLDiscoveryKit.

 

 

Fot. 1. Wygląd zestawu ZL31ARM 
(zastosowano mikrokontroler z rodziny STM32F103)

Fot. 1. Wygląd zestawu ZL31ARM (zastosowano mikrokontroler z rodziny STM32F103)

 

 

 

Fot. 2. Wygląd zestawu EvoPrimer wraz z 
modułami (dostępny w KAMAMI.pl)

Fot. 2. Wygląd zestawu EvoPrimer wraz z modułami (dostępny w KAMAMI.pl)

 

 

Dużą popularnością wśród początkujących konstruktorów systemów mikroprocesorowych cieszą się także zestawy o nieco większych możliwościach: ZL27ARM (fotografia 3) oraz ZL30ARM.

 

 

Fot. 3. Zestaw ZL27ARM bije rekordy 
popularności m.in. w szkolnych i uczelnianych laboratoriach i jest dostępny w zestawie wraz z  książką o mikrokontrolerach STM32 i 
programatorem ZL30PRG

Fot. 3. Zestaw ZL27ARM bije rekordy popularności m.in. w szkolnych i uczelnianych laboratoriach i jest dostępny w zestawie wraz z książką o mikrokontrolerach STM32 i programatorem ZL30PRG

 

 

O autorze