Nowe energooszczędne moduły geomagnetyczne firmy STM

Firma STMicroelectronics zaprezentowała nową generację modułów geomagnetycznych MEMS dla urządzeń przenośnych, w których – jak sama podaje – zużycie prądu zostało zredukowane o 50% przy 30% wzroście rozdzielczości czujników magnetycznych w stosunku do wcześniejszych modeli.

Nowy moduł LSM303DLM, został wyprodukowany przy użyciu tej samej technologii, co dotychczas oferowane przez firmę rozwiązania mikromechaniczne. Łączy on cechy czujnika o wysokiej precyzji (detekcja położenia 6D – 3-osiowy akcelerometr + 3-osiowy czujnik pola magnetycznego) z funkcjami typowymi dla urządzeń wbudowanych. Jest wyposażony m.in. w dwa programowalne sygnały przerwań do informowania o wykryciu ruchu czy spadku swobodnym czy interfejs I2C (100/400 kHz). Pobór prądu modułu (przy normalnej pracy) wynosi 360 µA, co oznacza spadek o 50% w stosunku do produkowanych wcześniej układów, a urządzenie posiada też tryb uśpienia (w którym pobiera 2 µA), z którego może być wybudzane przerwaniami od akcelerometru (Sleep-to-wakeup function). Każdy z czujników może być przełączany w tryb Power-down mode niezależnie.

LSM303DLM pozwala na pomiar przyspieszenia liniowego i natężenia pola magnetycznego w kilku zakresach (odpowiednio ±2g , ±4g , ±8g oraz od ±1,3 do ±8.1 Gausa), zapewniając wysoką czułość (1/2/3,9 mg/cyfrę dla akcelerometru, rozdzielczość magnetometru: 5mGausów). Zachowuje stabilność pomiaru w czasie i przy zmianach temperatury, dając 30% wzrost rozdzielczości czujników pola magnetycznego w stosunku do swojego poprzednika, LSM303DLH. Nowy moduł jest kompatybilny z DLH, zarówno jeśli chodzi o układ wyprowadzeń, jak i sposób programowania.

LSM303DLM jest dostępny w obudowie LGA 28 (5x5x1 mm), w cenie 1,95 USD przy zamówieniu 100 tys. sztuk.

O autorze