Projektowanie systemów cyfrowych z wykorzystaniem izolatorów

Prowadzenie ścieżek

Wskazówki dotyczące prowadzenia ścieżek na PCB i umieszczaniu podzespołów są potrzebne, by zachować integralność sygnału, uniknąć przechwytywania szumów i zmniejszyć EMI. Choć stosowane są niezliczone ilości środków zapobiegawczych, w tym rozdziale przedstawiono jedynie kilka głównych wskazówek odnośnie topologii.

  1. Ścieżki sygnałowe powinny mieć 3 razy większą odległość od podłoża, niż wysokość (d = 3h), w szczególności by zmniejszyć przesłuchy do 10%. Ponieważ gęstość prądu powrotny pod ścieżką sygnałową zanika jak funkcja 1/[1+(d/h)²], jego gęstość w punkcie d > 3h jest wystarczająco mała, by zapobiec wywoływaniu istotnego przesłuchu w ścieżce sąsiedniej.

    Rys. 17. Rozsunięcie ścieżek zmniejsza przesłuchy

    Rys. 17. Rozsunięcie ścieżek zmniejsza przesłuchy

  2. Zaleca się użycie kątów 45º (sfazowane rogi), zamiast katów 90º. Kąty proste zwiększają efektywną długość ścieżki, a zatem też jej impedancję. To wywołuje dodatkowe niedopasowanie impedancyjne, które może prowadzić do zwiększonych odbić.

    Rys. 18. Należy stosować zakręty 45º, zamiast zakrętów 90º

    Rys. 18. Należy stosować zakręty 45º, zamiast zakrętów 90º

  3. W przypadku ciągłej pracy w zaszumionym środowisku należy podłączyć wejścia Enable izolatora przez przelotkę do odpowiedniej warstwy odniesienia, tzn. wejścia High-Enable do warstwy Vcc, a wejścia Low-Enable do warstwy masy.
  4. Podczas prowadzenia ścieżek w pobliżu przelotek lub pomiędzy szeregami przelotek należy upewnić się, że obszar przelotek nie przerywa ścieżki powrotnej prądu w niższej warstwie uziemienia. Jeśli przelotka lub pole montażowe znajdzie się na ścieżce powrotnej, prąd odnajdzie omijającą drogę o najmniejszej indukcyjności. W ten sposób może on przebiegać pod innymi ścieżkami sygnałowymi, generując tym samym przesłuchy i zwiększając EMI.

    Rys. 19. Unikanie bliskości ścieżek z przelotkami

    Rys. 19. Unikanie bliskości ścieżek z przelotkami

  5. Należy unikać zmiany warstw ścieżek sygnałów, gdyż prowadzi to do wzrostu indukcyjności ścieżki.
  6. W przypadku, gdy prowadzenie sygnału przez różne warstwy jest nieuniknione, każdej przelotce na ścieżce sygnału powinna towarzyszyć przelotka ścieżki powrotnej. W takim wypadku, należy stosować najmniejszy możliwy rozmiar przelotki, by zachować minimalny wzrost indukcyjności.
  7. Stosowanie jednolitego podłoża i warstwy zasilania pozwalają kontrolować impedancję i zminimalizować szum zasilana.
  8. Stosować krótkich ścieżek pomiędzy izolatorem a sąsiednimi obwodami pozwala zmniejszyć przenikanie szumów. Izolatorom cyfrowym towarzyszą zazwyczaj izolowane konwertery DC-DC, dostarczając zasilania poprzez barierę izolacyjną. Ponieważ jednostronna transmisja sygnałów jest wrażliwa na przenikanie szumów, częstotliwości przełączana konwerterów DC-DC mogą być z dużym prawdopodobieństwem przechwycone przez długie ścieżki sygnałowe.
  9. Należy umieszczać kondensatory podłożowe (np. 10 µF) w pobliżu źródeł zasilania, takich jak regulatory napięcia lub miejsca, gdzie dołączone jest zasilanie PCB.
  10. Mniejsze kondensatory przepustowe 0,1 µF lub 0,01 µF powinny być umieszczone w układzie poprzez podłączenie jednego z zacisków kondensatora do wejścia zasilającego układ i poprzez dwie przelotki do warstwy zasilania, a drugiej – uziemionej strony kondensatora przez przelotki do warstwy uziemienia.

    Rys. 20. Podłączenie kondensatora przepustowego bezpośrednio do wejścia Vcc

    Rys. 20. Podłączenie kondensatora przepustowego bezpośrednio do wejścia Vcc

Przelotki

Termin „przelotka” jest powszechnie używany na określenie platerowanej dziurki w płytce drukowanej. Choć niektóre zastosowania wymagają przelotek o wystarczająco szerokiej średnicy, by zmieścić w nich wyprowadzenia komponentów, w projektowaniu płytek wysokich szybkości z reguły używa się ich do prowadzenia ścieżek przy zmianie warstwy sygnałowej, a także przy łączeniu przelotek w celu podłączenia elementów SMT do zadanej warstwy odniesienia i do łączenia warstw odniesienia na tym samym potencjale.

Warstwy połączone z przelotką uzyskuje się poprzez stworzenie bezpośredniego kontaktu z polem otaczającym przelotkę (polem przelotki). Warstwy, które nie powinny być połączone, są rozdzielane pierścieniem izolacyjnym. Każda przelotka stanowi pojemność do podłoża, która może zostać przybliżona następującym równaniem:

Gdzie
D2 = średnica dziury przelotki w warstwie uziemiającej [cale]D1 = średnica pola otaczającego przelotkę [cale]T = grubość płytki drukowanej [cale]Er – stała dielektryczna płytki drukowanej
C – pojemność pasożytnicza przelotki

O autorze