Minikit ADuCM360 – zestaw startowy dla “analogowych” Cortex-M3

Nowe mikrokontrolery firmy Analog Devices charakteryzują się niewielkim poborem prądu – rdzeń pobiera prąd o natężeniu 290 µA/MHz, natomiast mikrokontroler ze wszystkimi peryferiami aktywnymi, podczas pracy z częstotliwością 500 kHz pobierta ok. 1 mA.


W trybie pracy power-down, z aktywnym licznikiem generującym przerwania wybudzające układ ze stanu uśpienia, pobór prądu nie przekracza 4 µA.


 


Rys. 2. Wymiary obudowy LFCSP48, w jakich są dostarczane na rynek mikrokontrolery ADuCM360

Rys. 2. Wymiary obudowy LFCSP48, w jakich są dostarczane na rynek mikrokontrolery ADuCM360


 


Mikrokontrolery ADuCM36x są oferowane w obudowie LFCSP z 48 wyprowadzeniami (rysunek 2), o wymiarach 7 x 7 mm. Układy mogą być zasilane napięciem z przedziału 1,8…3,6 V, są przystosowane do pracy w rozszerzonym zakresie temperatur:–40°C…+125°C.


 


Fot. 3. Wygląd płytki ewaluacyjnej EVAL-ADuCM360MKZ

Fot. 3. Wygląd płytki ewaluacyjnej EVAL-ADuCM360MKZ


 


Z myślą o konstruktorach lubiących w praktyce poznać możliwości nowych podzespołów, firma Analog Devices wprowadziła do produkcji zestaw ewaluacyjny o nazwie Minikit ADuCM360, w skład którego wchodzi miniaturowa płytka ewaluacyjna z mikrokontrolerem ADuCM360 (fotografia 3), mostek USB-UART ze złączem SWD (fotografia 4), interfejs do programowania-debugowania J-Link Lite, dwa kable USB oraz dokumentacja zestawu wraz z oprogramowaniem.


W zależności od upodobań programisty, prezentowany zestaw wyposażono w dwa pakietu programowe: uVision firmy Keil/ARM oraz Workbench firmy IAR. Aplikacja testowa (patrz film) została przygotowana za pomocą uVision, projekt ten mogą pobrać użytkownicy naszego portalu.


 


Fot. 4. Wygląd płytki interfejsu USB-UART o nazwie USB-SWD\UART oferowanej przez Analog Devices użytkownikom mikrokontrolerów

Fot. 4. Wygląd płytki interfejsu USB-UART o nazwie USB-SWD\UART oferowanej przez Analog Devices użytkownikom mikrokontrolerów “analogowych”


 


Budowa płytki ewaluacyjnej EVAL-ADuCM360MKZ wchodzącej w skład prezentowanego zestawu jest bardzo prosta: oprócz mikrokontrolera z liniami GPIO wyprowadzonymi na złącza SIP (nie są one fabrycznie dostarczane), liniowego stabilizatora LDO, termistora, dwóch LED i rezonatora kwarcowego, pozostałe elementy minimalne środowisko sprzętowe, niezbędne do prawidłowej pracy mikrokontrolera. Producent wyprowadził na płytce dodatkowo 8-stykowe złącze szpilkowe, na którym są dostępne linie interfejsu SWD (dla J-Linka) i ISP via UART (wykorzystującego bootloader). Schemat elektryczny płytki ewaluacyjnej pokazano na rysunku 5.


 


Rys. 5. Schemat elektryczny płytki EVAL-ADuCM360MKZ z mikrokontrolerem ADuCM360

Rys. 5. Schemat elektryczny płytki EVAL-ADuCM360MKZ z mikrokontrolerem ADuCM360


 


Wyposażenie zestawu Minikit ADuCM360:  • płytka EVAL-ADuCM360MKZ z mikrokontrolerem ADuCM360

  • płytka programatora ISP ze złączem dla interfejsu J-Link

  • programator-debugger JTAG/SWD/USB firmy Segger (J-Link Lite)

  • dwa kable USB

  • płyta z dokumentacją i oprogramowaniem narzędziowym

 


Do mikrokontrolera ADuCM360 dołączono rezonator kwarcowy o częstotliwości drgań 32,768 kHz, ale dzięki wewnętrznemu generatorowi sygnału taktującego o częstotliwości 16 MHz, zarówno CPU jak i wybrane peryferia mogą być taktowane z taką właśnie częstotliwością.


Płytkę EVAL-ADuCM360MKZ wyposażono w pięć zworek, z których trzy służą do konfiguracji zasilania zestawu, a dwie do konfiguracji sposobu dołączenia termistora do linii analogowych mikrokontrolera ADuCM360.


 

Do pobrania

O autorze