Programatory i debuggery firmy Segger (J-Link) – przegląd możliwości

J-Link może również współpracować z licznymi środowiskami wykorzystującymi technologię GDB (np. środowisko Yagarto), co umożliwia również wykorzystywanie tego interfejsu przez miłośników systemu Linux (fot. 7).

 

Fot. 7. Firma Segger przygotowała serwer GDB dla J-Linka

Fot. 7. Firma Segger przygotowała serwer GDB dla J-Linka

 

 

Do połączenia z komputerem jest wykorzystywany interfejs USB, natomiast połączenie z układem docelowym jest realizowane za pomocą standardowego 20-wyprowadzeniowego złącza. Szybkość programowania wynosi do 800 kB/s, interfejs współpracuje z układami zasilanymi napięciami z zakresu od 1,2 V do 3,3 V.

 

Fot. 8. Okno konfiguracji interfejsu J-Link w CrossWorks for ARM

Fot. 8. Okno konfiguracji interfejsu J-Link w CrossWorks for ARM

 

 

Oprogramowanie sterujące interfejsem jest na bieżąco rozwijane, dzięki czemu pojawiające się nowe mikrokontrolery są dosyć szybko włączane do listy układów obsługiwanych. Co warte podkreślenia, aktualizacje oprogramowania można bezpłatne pobrać ze strony producenta. Standardowo obsługa J-Linka jest wbudowana w środowiska programistyczne przez producentów tych aplikacji – po zainstalowaniu i dołączeniu J-Linka do komputera zwykle jest on gotowy do pracy (na fot. 8 pokazano konfigurację w CrossWorks for ARM, na fot. 9 pokazano jedno z okien konfiguracji w µVision). W środowiskach programistycznych bezproblemowo i intuicyjnie są wykonywane operacje kasowania i programowania pamięci, uruchamianie trybu pracy krokowej, ustawianie pułapek programowych itp. Trochę więcej kłopotów jest związanych z niestandardowymi ustawieniami wybranych układów (np. włączanie zabezpieczeń pamięci czy zapisywanie sygnatur układów), gdyż zależy to od producenta konkretnego środowiska programistycznego IDE i można spotkać wiele rozwiązań tego typu sytuacji.

 

Fot. 9. Okno konfiguracji interfejsu J-Link w µVision

Fot. 9. Okno konfiguracji interfejsu J-Link w µVision

 

 

Drugim standardowym trybem pracy jest oprogramowanie J-Link Commander pracujące w trybie linii poleceń (fot. 10). Z jednej strony jest ono trudniejsze do wykorzystywania niż aplikacje okienkowe, jednak umożliwia zautomatyzowanie pewnych czynności dzięki możliwości pisania skryptów. Dodatkowo możliwe jest wykorzystywanie interfejsu poprzez, wspomnianą wcześniej technologię GDB (fot. 7).

 

Fot. 10. J-Link Commander pozwala sterować pracą J-Linka w trybie linii poleceń

Fot. 10. J-Link Commander pozwala sterować pracą J-Linka w trybie linii poleceń

 

 

O autorze