Stos protokołów emUSB Host – teraz także dla mikrokontrolerów Kinetis

 

 

 

 

Segger, firma znana przede wszystkim z produkcji narzędzi o nazwie J-Link i J-Trace służących do programowania i debugowania mikrokontrolerów i procesorów z rdzeniem ARM, ma w swojej ofercie również różne rozwiązania z zakresu oprogramowania dla systemów wbudowanych, które są sukcesywnie rozwijane. Producent ogłosił właśnie, że jedno z tych rozwiązań – oprogramowanie o nazwie emUSB Host (stos protokołów USB Host) zostało zaktualizowane.

W każdym urządzeniu będącym hostem USB można wyodrębnić dwa bloki: pierwszy to blok sprzętowy, którym jest kontroler USB (zintegrowany zazwyczaj w mikrokontrolerze), drugi natomiast to blok programowy, którym jest warstwowy stos protokołów USB (wgrany do pamięci Flash mikrokontrolera). Każdy stos protokołów USB, a więc również stos emUSB Host firmy Segger składa się z trzech bloków: sterownika dla sprzętowego kontrolera USB (Host Controller Driver), sterowników USB (USB Driver Layer) oraz sterowników urządzeń USB (USB Device Drivers) dla np. drukarek czy urządzeń pamięci masowej.

Aktualizacja, o której poinformowała firma Segger obejmuje wykorzystanie w oprogramowaniu emUSB Host nowego sterownika dla sprzętowego kontrolera USB. Sterownik ten może od teraz współpracować również z kontrolerami USB zintegrowanymi w mikrokontrolerach z rodziny Kinetis firmy Freescale (układy z grup K20, K40, K60, K70, KL20, KW22). Dzięki temu konstruktorzy używający mikrokontrolerów Kinetis mogą teraz korzystać ze stosu emUSB Host w swoich projektach wykorzystujących interfejs USB.

Dokumentacja do oprogramowania emUSB dostępna jest tutaj.

 

Autoryzowanym dystrybutorem firmy Segger w Polsce jest KAMAMI.pl.

O autorze