Na start: tanie zestawy startowe dla fanów nowoczesnych mikrokontrolerów

Wszystkie zestawy z serii Discovery wyposażono w interfejsy do programowania i debugowania (via JTAG lub SWD) o nazwie ST-Link/v2, które są obsługiwane przez wszystkie popularne środowiska programistyczne (m.in. uVision Keil/ARM oraz Workbench IAR), a dzięki zastosowanym na płytkach zworkom interfejsy można wykorzystywać do programowania mikrokontrolerów z rodziny STM32 (i STM8 – jak w przypadku klasycznych wersji ST-Link/v2) zamontowanych w innych urządzeniach.

Ceny zestawów Discovery mieszczą się w przedziale od około 45 do 90 PLN brutto.

Zestawy dla mikrokontrolerów firmy Freescale

Do grona producentów oferujących swoim klientom tanie zestawy dołączyła firma Freescale, która wspiera w ten sposób dwie rodziny produkowanych przez siebie mikrokontrolerów:

  • Kinetis K (Cortex-M4) – za pomocą zestawu KwikStik K40 (fotografia 5),
  • Kinetis L (Cortex-M0+) – za pomocą zestawu Freedom KL25Z (zgodny z systemem Arduino, fotografia 6).

 

Fot. 5. Wygląd zestawu KwikStik K40 firmy Freescale

Fot. 5. Wygląd zestawu KwikStik K40 firmy Freescale

 

 

Zestaw KwikStik jest kompletnym komputerem z wbudowanym między innymi: torem audio (w tym mikrofon i głośnik), wyświetlaczem graficznym LCD oraz pojemnościową klawiaturą. Integralnym elementem zestawu jest programator-debugger J-Link, który jest obecnie jednym z najpopularniejszych urządzeń tego typu na świecie. Dzięki temu nie użytkownik zestawu może pracować z praktycznie dowolnym IDE, bowiem J-Link jest przez większość z nich obsługiwany natywnie lub są dostępne (opracowane przez producenta) biblioteki DLL pozwalające korzystać z jego możliwości.

 

Fot. 6. Wygląd zestawu Freedom KL25Z firmy Freescale

Fot. 6. Wygląd zestawu Freedom KL25Z firmy Freescale

 

 

Zestaw Freedom KL25Z jest nowością na rynku, pojawił się w sprzedaży wraz z wprowadzeniem do sprzedaży mikrokontrolerów Kinetis L, które – obecnie – jako jedyne pośród produkowanych są wyposażone w rdzeń Cortex-M0+. Zestaw Freedom jest zgodny mechanicznie i elektrycznie ze standardem Arduino, wyposażono go w zintegrowany programator-debugger – opracowany przez P&E Micro interfejs OpenSDA.

Zestaw KwikStik K40 jest dostępny w sprzedaży w cenie poniżej 170 PLN brutto, Freedom KL25Z w cenie ok. 65 PLN brutto.

Zestawy dla mikrokontrolerów firmy Texas Instruments

Także firma Texas Instruments dostrzegła konieczność zaopatrzenia elektroników w tanie zestawy pozwalające szybko, wygodnie i bez wielkich nakładów rozpocząć przygodę z mikrokontrolerami produkowanymi przez tę firmę.

 

Fot. 7. Wygląd zestawu Stellaris LM4F120 LaunchPad firmy Texas Instruments

Fot. 7. Wygląd zestawu Stellaris LM4F120 LaunchPad firmy Texas Instruments

 

 

Zaowocowało to wdrożeniem do produkcji zestawów o wspólnej nazwie Launchpad:

  • Stellaris LM4F120 LaunchPad (EK-LM4F120XL – fotografia 7), w którym zastosowano jeden z pierwszych w ofercie TI mikrokontrolerów z rdzeniem Cortex-M4F (LM4F120H5QR), zintegrowano w nim także interfejs do debugowania i programowania pamięci Flash o nazwie Stellaris In-Circuit Debug Interface. Jedynymi zastosowanymi w zestawie elementami do wykorzystania w aplikacji użytkownika są dwa mikroswitche oraz dioda LED RGB. Linie portów GPIO mikrokontrolera wyprowadzono na złącza gold-pin o stykach rozmieszczonych w rastrze 2,54 mm, na których można bezpośrednio instalować płytki rozszerzeń funkcjonalnych BoosterPacks firmy Texas Instruments.

 

Fot. 8. Wygląd zestawu MSP430 LaunchPad Value Line Development Kit firmy Texas Instruments

Fot. 8. Wygląd zestawu MSP430 LaunchPad Value Line Development Kit firmy Texas Instruments

 

 

O autorze