Eben Upton o Raspberry Pi 2: rozwiązanie dla systemów embedded

Prezentując drugą generację platformy Raspberry Pi, twórca komputera i założyciel firmy – Eben Upton – przedstawia propozycje zastosowań Raspberry Pi wykraczające poza jego dotychczasową rolę – edukacyjną.

Nowy komputer Raspberry Pi 2 wyposażono w mikroprocesor firmy Broadcom z czterema rdzeniami ARM Cortex-A7, co daje sześciokrotny wzrost mocy obliczeniowej w stosunku do poprzedniej wersji. Jest to w dużej mierze wynik uśredniony, tłumaczy Upton: „Niektóre jednowątkowe benchmarki zyskują tylko niewielkie przyspieszenie, natomiast kodeki wideo NEON mogą działać ponad 20 razy szybciej”. Jednocześnie ze zwiększeniem liczby rdzeni układ Broadcom zachowuje wszystkie funkcje pierwszej generacji, w tym rdzeń graficzny 3D VideoCore IV.
Upton zdawał sobie sprawę, że Raspberry Pi pierwszej generacji, choć teoretycznie mogły służyć jako miniaturowy odpowiednik komputera PC, nie był w stanie osiągnąć wymaganej wydajności. Dlatego właśnie powstała nowa wersja tego komputera, Raspberry Pi 2 ma być „przejściem do zupełnie innego świata”. Poza realizacją mniej wymagających zadań, do których komputer był stosowany, jego nowa wersja może pełnić rolę PC.
Projektanci systemów wbudowanych, którzy opierali się na modelu RPi B+ i nie chcą wprowadzać żadnych zmian w projekcie nadal będą mieli dostęp do tej wersji komputera. Jeden z dystrybutorów – firma RS Components – poinformowała, że będzie kontynuowała dostawy wszystkich starszych wersji Raspberry, w tym zestawu Compute Module. Upton dodał, że moduł obliczeniowy bazujący na Raspberry Pi 2 jest oczekiwanym produktem, natomiast w chwili obecnej nie ma określonej daty jego wprowadzenia. Celem Uptona jest doprowadzenie do sytuacji, w której „nie ma sensu mówić o mniejszej liczbie komputerów niż 50 tysięcy” – zarówno z perspektywy dostawców jak i odbiorców. W dalszych planach jest też wersja 2. płytki dostosowana z powrotem do formatu modelu A. Zdaniem firmy istniejący model A nadal może spełniać rolę komputera „startowego” dla początkujących.
Komputery Raspberry Pi były różnie wykorzystywane w systemach wbudowanych. Zazwyczaj były to funkcje kontrolne i nadzorcze w większych zestawach przyrządów. Komputer okazał się wartościowy w tej roli, ponieważ jest tani i niezawodny. Dwa lata pracy nad Pi 2 pozwoliły uzyskać niską cenę sprzedaży, dzięki czemu produkcja i dostawa nowej płytki nie będzie droższa, niż modelu pierwszej generacji.
Eben Upton wraz z zespołem inżynierów poszukuje teraz możliwości realizacji kolejnych nowych projektów. Jednym z pomysłów może być płytka oparta na FPGA służąca jako dodatkowy, programowalny akcelerator dla funkcji użytkownika. Jednak realizacja tego projektu zależy od opracowania wystarczająco praktycznego zestawu narzędzi użytkownika.
Komputer Raspberry Pi 1 został sprzedany w liczbie około 4,5 miliona egzemplarzy od chwili wprowadzenia na rynek w roku 2012. Firma utrzymuje, że możliwa jest sprzedaż 12 milionów egzemplarzy, co uczyniłoby z Raspberry Pi trzecią najbardziej popularną platformę obliczeniową w historii.

Graham Prophet

O autorze