LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Infineon prezentuje barometryczny czujnik ciśnienia dla urządzeń mobilnych

Firma Infineon Technologies rozszerzyła swoją ofertę produktową o barometryczny czujnik ciśnienia MEMS o nazwie DPS310. Układ ten wyróżnia się wysoką dokładnością pomiaru, małymi rozmiarami i niskim poborem prądu. Rozwiązanie to pozwala nie tylko na pomiar ciśnienia atmosferycznego (od 300 do 1200 hPa), ale też na precyzyjne wyznaczanie wysokości (do 5 cm). Dzięki temu czujnik może zostać wykorzystany do tworzenia nowych i ulepszonych systemów nawigacji oraz lokalizacji służących np. do określania numeru piętra w galeriach handlowych i garażach. Potencjalne zastosowania obejmują urządzenia przenośne, ubieralne gadżety oraz aplikacje z zakresu internetu przedmiotów (IoT).

Czujnik ciśnienia DPS310 działa na zasadzie pojemnościowej zamiast tradycyjnego rozwiązania piezo-elektrycznego stosowanego w większości cyfrowych czujników ciśnienia. Pozwala to uzyskać wysoką precyzję pomiaru w szerokim zakresie temperatur, również podczas szybkiej zmiany temperatury. Stanowi to dużą zaletę, ponieważ temperatura we wnętrzu urządzenia przenośnego może się szybko zmieniać pod wpływem różnych źródeł ciepła.

Nowe czujniki ciśnienia firmy Infineon wykorzystują zaawansowany proces technologiczny, który pierwotnie został opracowany na potrzeby czujników samochodowych. Zastosowana technologia pozwoliła uzyskać małe wymiary obudowy – 2,0 x 2,5 x 1,0 mm, a także niskie zużycie mocy. W trybie low power wartość pobieraneo prądu wynosi 3 μA przy jednym pomiarze na sekundę, a w trybie uśpienia jest to mniej, niż 1 μA.

Układ DPS310 może pracować w zakresie temperatur od -40 do 85°C i napięcia 1.7 – 3.6 V. Dostępne są różne tryby pomiaru i ustawienia rozdzielczości, co pozwala na dostosowanie urządzenia do konkretnego zadania. Każdy z czujników jest kalibrowany niezależnie i ma wbudowaną pamięć na współczynniki kalibracji, co pozwala na dokładną kompensację mierzonych wielkości ciśnienia i temperatury. Dostęp do danych czujnika i współczynników kalibracji odbywa się za pośrednictwem interfejsów I2C oraz SPI.

Próbki układów DPS310 będą dostępne w maju 2015 roku, natomiast rozpoczęcie produkcji masowej jest planowane na trzeci kwartał 2015 r. 

Autor: Infineon