Nowy minikomputer Odroid N2L z procesorem Amlogic S922X

Firma Hardkernel ma już ugruntowaną pozycję na rynku komputerów jednopłytkowych. Większość elektroników zna takie produkty jak Odroid C4, który bez problemu może służyć jako zamiennik Raspberry Pi czy też przystosowany specjalnie do budowy serwera NAS Odroid HC4. W ostatnim czasie odbyły się premiery kilku nowych urządzeń – między innymi wydajnego Odroida H3 i H3+, omawianych już na naszych łamach. Tym razem skupimy się na kolejnej nowości – urządzeniu Odroid N2L z procesorem Amlogic S922X.

Rys. 1. Komputer Odroid N2L

Odroid N2L

Odroid N2L został zaprojektowany jako tańszy wariant urządzenia Odroid N2+. Ma za zadanie spełnić wymagania niektórych klientów biznesowych, takie jak mniejsze wymiary, niższy koszt, większą prostotę projektu, a jednocześnie zachować wysoką wydajność poprzednika. Nowa płytka ma więc mniejsze wymiary: 69 x 56 mm, co pozwala na zaprojektowanie bardziej kompaktowego urządzenia. Aby uprościć komputer usunięto kilka elementów obecnych w Odroidzie N2+, m.in. port Ethernet, złącze na baterię RTC, pamięć SPI-Flash, port USB OTG, wyjście audio, odbiornik IR, trzy porty USB 3.0 oraz ramkę radiatora.

W obu komputerach zastosowano ten sam procesor – Amlogic S922X, wykonany w procesie technologicznym 12 nm. Zawiera on cztery rdzenie Cortex-A73 (2,4 GHz) oraz dwa Cortex-A53 (2 GHz), Opracowano je w architekturze ARMv8-A z rozszerzeniami Neon i Crypto. Procesory zawierają także wbudowany układ graficzny Mali-G52 (taktowanie 846 MHz). Podobnie jak wersja N2+, Odroid N2L również dostępny jest w dwóch wersjach: z pamięcią operacyjną 2 GB oraz z pamięcią operacyjną 4 GB. Zastosowano tu magistralę LPDDR4, która pozwala na zastosowanie jednego układu pamięci oraz podniesienie częstotliwości zegara, a co za tym idzie – wyższą wydajność.

Rys. 2. Schemat blokowy Odroida N2L

Ponadto Odroid N2L zawiera już tradycyjne złącze na kość pamięci eMMC. Moduły z taką pamięcią są dostępne w ofercie producenta, w opcjach pojemności od 8 GB do 128 GB. Mają już fabrycznie wgrany system operacyjny: Linux lub Android. Dodatkowo urządzenie dysponuje slotem na kary microSD.

Mniejsze rozmiary, waga i koszt

Jak wspomniałem, aby zmniejszyć rozmiary i koszt komputera, znacząco zmniejszono ilość elementów płytki. Zawiera ona więc jedynie minimalną liczbę portów, w skład których wchodzą po jednym złączu USB 2.0 i 3.0, złącze HDMI 2.0, port MIPI-DSI do podłączenia wyświetlacza, 40-pinowe złącze rozszerzeniowe, port UART do podłączenia konsoli systemowej, a także złącze DC (5,5 x 2,1 mm) do podłączenia zasilania. Komputer dopuszcza zasilanie z zakresu od 7,5 V do 16 V, natomiast producent zaleca stosowanie zasilacza 12V/2A, takiego jak ten zasilacz. Warto zauważyć, że komputer nie ma wbudowanej karty sieciowej: ani przewodowej, ani bezprzewodowej. Niestety w tym przypadku pozostaje podłączenie karty zewnętrznej. Najwygodniejszą opcją jest zakup dodatkowej, niewielkiej karty bezprzewodowej, takiej jak ta karta TP-Link.

Rys. 3. Rozłożenie elementów na płytce komputera

Wspomniane złącze rozszerzeniowe składa się z dwóch rzędów po 20 pinów, dokładnie jak w komputerach Raspberry Pi. Również rozkład wyprowadzeń jest podobny, aczkolwiek nie jest w pełni kompatybilny. Warto zwrócić uwagę na dwa porty przetwornika ADC (pin 37 i 40), których w malince nie ma. Oprócz tego złącze obejmuje interfejsy UART, SPI, I2C, PWM oraz napięcia zasilania: 5 V, 3,3 V, 1,8 V. Porty przyjmują sygnały do 3,3 V, oprócz przetwornika ADC, dla którego maksymalne napięcie wynosi 1,8 V.

Rys. 4. Rozkład wyprowadzeń złącza rozszerzeń komputera Odroid N2L

Komputer wyposażono w chłodzenie aktywne, które daje sobie radę nawet przy najwyższym obciążeniu. Jednak w przypadku, gdy projekt urządzenia nie dopuszcza ruchomych części, można skorzystać z radiatora. On jednak nie pozwala na tak skuteczne odprowadzanie ciepła, co chłodzenie aktywne. Przy wyższych obciążeniach oraz temperaturach producent poleca ograniczyć taktowanie procesora do 2 GHz.

Rys. 5. Odroid N2L z chłodzeniem pasywnym

Systemy operacyjne

Podobnie jak w przypadku większości komputerów Odroid, to urządzenie jest w stanie obsługiwać zarówno system Linux, jak i Android. Aktualnie dostępne są obrazy systemów Android 9.0 Pie oraz Ubuntu 22.04 Mate. Tradycyjnie lista systemów dostępnych dla Odroidów jest dużo dłuższa, gdyż zewnętrzni projektanci samodzielnie opracowują wersje kompatybilne z poszczególnymi urządzeniami. Aktualnie jednak dla tego modelu takich wersji nie ma zbyt wiele, prawdopodobnie z powodu zbyt krótkiego czasu, który upłynął od premiery komputera. Można jednak spodziewać się, że w przyszłości na ten komputer ukaże się więcej systemów.

Jak wspomniałem pamięci eMMC kompatybilne z Odroidem N2L są dostępne z już zainstalowanym systemem Linux lub Android. Obrazy systemów dostępne są także na stronie wiki producenta.

Uwaga! Wersje systemów dla Odroida N2+ nie są kompatybilne z Odroidem N2L z powodu innej magistrali pamięci RAM. Dotyczy to także systemów wgranych fabrycznie na karty eMMC.

Podsumowanie

Minikomputer Odroid N2L to odchudzona wersja znanego już urządzenia Odroid N2+. Dzięki zmniejszeniu rozmiaru urządzenie można stosować w aplikacjach, w których kluczowe są właśnie niewielkie wymiary i niski koszt urządzenia końcowego. Jednocześnie komputer oferuje dużą wydajność obliczeniową, podobną do Odroida N2+. Przykładowe zastosowania komputera to np. roboty, drony, konsole do gier arcade, interfejsy człowiek-maszyna i wiele innych.

Odroid N2L jest dostępny w ofercie sklepu internetowego Kamami.pl

O autorze