Oscyloskop cyfrowy RIGOL DS1052E: minimum dla profesjonalisty

 

Rys. 
2a. Pomiar z nieprawidłowo ustawionymi parametrami podstawy czasu

Rys. 2a. Pomiar z nieprawidłowo ustawionymi parametrami podstawy czasu

 

 

Rys. 
2b. Prawidłowy pomiar tego samego przebiegu

Rys. 2b. Prawidłowy pomiar tego samego przebiegu

 

 

Na rys. 2a i 2b przedstawiono identyczny sygnał zmierzony przy dwóch różnych nastawach podstawy czasu. Jak widać uzyskano z pozoru dwa podobne do siebie przebiegi, ale pomiar częstotliwości wykazuje zgoła odmienne wyniki. I znowu, niezbyt rozważny użytkownik mógłby wyciągnąć całkowicie mylne wnioski z obserwacji tego sygnału, jeśli tylko nie zauważy własnego błędu popełnionego przy doborze podstawy czasu. Pewną wskazówką mogłaby być w tym przypadku mała niestabilność pierwszego oscylogramu. W razie wątpliwości korzystne jest zastosowanie automatycznego doboru nastaw inicjowanego naciśnięciem przycisku Auto. Wprawdzie tak uzyskane parametry pracy nie zawsze będą odpowiadać użytkownikowi, ale po wstępnym skonfigurowaniu przyrządu można skorygować nastawy później, według własnych upodobań.

 

Rys. 3. 
Efekt działania funkcji <EM>Zoom</EM>

Rys. 3. Efekt działania funkcji Zoom

 

 

1-megapunktowy rekord oscyloskopu DS1052E stanowi jedną z większych zalet tego przyrządu. Zapewnia on obserwację przebiegów w powiększeniu wynoszącym aż 400000:1. Efekt działania zoomu przedstawiono na rys. 3. Pierwszy z widocznych oscylogramów powiększono 20 razy, drugi natomiast uzyskano w powiększeniu 1000:1. Trochę odczuwalne jest jednak zmniejszenie częstotliwości próbkowania przy pracy z długim rekordem.
Producenci często i chętnie chwalą się, robiącą na ogół wrażenie częstotliwością próbkowania w czasie ekwiwalentnym. W oscyloskopie DS1052E jest ona równa 10 GSa/s. Trzeba pamiętać, że przydatność tego trybu pracy jest ograniczona wyłącznie do przebiegów okresowych. Wynika to z zasady działania układu akwizycji z włączoną opcją Sampling=Equivalent Time. Wyświetlany na ekranie oscylogram powstaje w wyniku wielokrotnej akwizycji sygnału. W każdej z nich próbkowanie wypada w innym miejscu okresu. Po złożeniu wszystkich zebranych w ten sposób punktów uzyskuje się informację o całym przebiegu i może on być wyświetlony na ekranie. Zasadę pracy układu akwizycji w trybie Equivalent Time przedstawiono na rys. 4.

 

Rys. 4. 
Próbkowanie w czasie ekwiwalentnym

Rys. 4. Próbkowanie w czasie ekwiwalentnym

 

 

Dla profesjonalistów czy dla amatorów?

Rozstrzygnięcie tej kwestii jest dość trudne. Z jednej strony, przy założeniu, że do prawidłowego pomiaru sygnału konieczne jest odtworzenie co najmniej piątej harmonicznej, pasmo użyteczne oscyloskopu DS1052E spada do 10 MHz. Z drugiej strony, nie wszystkie zastosowania profesjonalne wymagają grubych dziesiątków czy nawet setek megaherców. Dziedzin takich jest jednak coraz mniej, z uwagi na powszechnie stosowaną technikę cyfrową. Biorąc to pod uwagę, pasmo oscyloskopu DS1052E można uznać jako minimalne do zaakceptowania przez profesjonalistę.

 

Rys. 5. 
Porównanie pomiaru czasu narastania tego samego sygnału oscyloskopami a) DS1052E, b) DS1202CA

Rys. 5. Porównanie pomiaru czasu narastania tego samego sygnału oscyloskopami a) DS1052E, b) DS1202CA

 

 

O autorze