LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

NXP PCA9515: ekspander magistrali I2C/SMbus

Na rysunkach 4, 5 i 6 przedstawiono oscylogramy ilustrujące transfer sygnałów przez linie układu PCA9515. W badanym urządzeniu układ master pracował z poziomami logicznymi 0/3,3V (TTL-LV) i był podłączony do kanału 1 (przebieg górny). Układ slave pracował z poziomami 0/5V (TTL) i był podłączony do kanału 2 (dolny przebieg). Na rysunkach 4 i 5 pokazano ramki danych w linii SDA, natomiast na rysunku 6 – przednie zbocza impulsu zegarowego SCL. Maksymalne opóźnienie sygnałów wnoszone przez układ PCA9515 nie powinno przekroczyć 170 ns (typowo poniżej 100 ns).

 

Rys. 4. Widok ramki danych 
przesyłanej z <EM>mastera</EM> zasilanego napięciem 3,3 V (przebieg górny) do <EM>slave’a</EM> zasilanego napięciem 5 V (przebieg<br />
dolny)”></a></p>
<p style=Rys. 4. Widok ramki danych przesyłanej z mastera zasilanego napięciem 3,3 V (przebieg górny) do slave’a zasilanego napięciem 5 V (przebieg dolny)

 

 

Rys. 5. Fragment przebiegu z rysunku 
4 z rozciągniętą podstawą czasu

Rys. 5. Fragment przebiegu z rysunku 4 z rozciągniętą podstawą czasu

 

 

Rys. 6. Zbocze sygnału SCL na wyjściu 
<EM>mastera</EM> zasilanego napięciem 3,3 V (przebieg górny) i na wyjściu układu PCA9515 (przebieg dolny)”></a></p>
<p style=Rys. 6. Zbocze sygnału SCL na wyjściu mastera zasilanego napięciem 3,3 V (przebieg górny) i na wyjściu układu PCA9515 (przebieg dolny)

 

 

Na płytce testowej wejście EN (służące do rozłączania linii SCL0/SCL1 oraz SDA0/SDA1) jest połączone z zasilaniem, w związku z czym układ PCA9515 będzie stale aktywny. W docelowym urządzeniu wejście to można wykorzystać do odłączania fragmentu magistrali I2C od magistrali głównej – odbywa się to przez podanie na EN stanu niskiego.

 

Rys. 7. Jednym z możliwych zastosowań 
układu PCA9515 jest separowanie i czasowe dołączanie magistral I2C lub SMbus o różnych maksymalnych częstotliwościach taktowania

Rys. 7. Jednym z możliwych zastosowań układu PCA9515 jest separowanie i czasowe dołączanie magistral I2C lub SMbus o różnych maksymalnych częstotliwościach taktowania

 

 

W takiej konfiguracji jest możliwa współpraca podsystemów komunikujących się za pomocą I2C o różnych prędkościach maksymalnych – jak pokazano na rysunku 7. Mikrokontroler master po zakończeniu transmisji z układem taktowanym 100 kHz odłącza część magistrali, w której jest on ulokowany, dzięki czemu z pozostałymi układami może prowadzić transmisję z częstotliwością 400 kHz.
Ryszard Szymaniak, Aries RS

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!