LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Oparte na rdzeniu Cortex-M0+ mikrokontrolery Kinetis z transceiverem radiowym na pasmo poniżej 1GHz

Firma Freescale rozszerzyła rodzinę mikrokontrolerów Kinetis o nowe układy, nazwane KW01, które wyposażone zostały w transceiver radiowy na pasmo poniżej 1 GHz. Jest to już druga grupa układów Kinetis z wbudowanym blokiem funkcjonalnym do komunikacji bezprzewodowej. Pierwszą, o której opracowaniu producent poinformował niedawno, jest grupa KW20 z transceiverem radiowym zgodnym z IEEE802.15.4, na pasmo 2.4 GHz (pisaliśmy o tym tutaj).

Sercem każdego mikrokontrolera KW01 jest najbardziej energooszczędny z rdzeni w ofercie firmy ARM – mianowicie Cortex-M0+ (może on pracować z częstotliwością maksymalną 48 MHz). Dzięki niemu mikrokontroler KW01 cechuje się bardzo niskim poborem prądu: 40 µA/MH w aktywnym trybie pracy, 1.7 µA podczas trybu standby (czas potrzebny na wybudzenie układu to 4.3 µs) oraz 100 nA w trybie stop.

Zasoby pamięci układów obejmują 16 kB pamięci RAM oraz 128 kB pamięci Flash. Do zasobów funkcjonalnych mikrokontrolera należą peryferia analogowe (6-bitowy przetwornik C/A, 16-bitowy przetwornik A/C, komparator analogowy), liczniki, peryferia zegarowe (w tym np. PLL i wewnętrzne źródła sygnału zegarowego), interfejsy komunikacyjne (I2C, USART), moduł DMA, porty wejścia/wyjścia oraz interfejs przycisków dotykowych, nazwany Xtrinsic.

Transceiver radiowy umożliwia transmisję danych z prędkością do 600 kbps. Dostępne modulacje to GFSK, MSK, GMSK oraz OOK. Częstotliwość, na której odbywa się komunikacja może zostać wybrana spośród zakresów: 290-340 MHz, 424-510 MHz, 862-1020 MHz. Transmisja danych może być realizowana zgodnie z protokołami: IEEE 802.15.4e/g, 6LoWPAN, WMBUS (EN13757-4), KNX i ECHONET. Pobór prądu modułu radiowego w trybie odbioru danych wynosi 16 mA.

Zintegrowanie w jednej obudowie rdzenia, licznych peryferiów oraz modułu komunikacji radiowej, jak również niski pobór prądu to największe atuty układów Kinetis KW01. Zalety te sprawiają, że konstruktorzy elektronicy, poprzez wykorzystanie nowych mikrokontrolerów firmy Freescale, mogą projektować teraz przenośne urządzenia komunikacji radiowej cechujące się mniejszymi gabarytami oraz niższym zapotrzebowaniem na energię.

Mikrokontrolery KW01 mogą być zasilane napięciem z przedziału od 1.8 do 3.6 V. Układy zostały dostosowane do pracy w zakresie temperatur od -40 do +85° C.

Próbki mikrokontrolerów KW01 będą dostępne w czwartym kwartale 2012 r. Masowa produkcja układów rozpocznie się w pierwszym kwartale 2013 r.

Więcej informacji o mikrokontrolerach Kinetis KW01 można znaleźć na stronie www firmy Freescale.

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!