Mikrokontrolery z rdzeniem Cortex-M0+ firmy Spansion już dostępne

Mikrokontrolery z rdzeniem Cortex-M0+ firmy Spansion już dostępne

Spansion to nowy i intensywnie rozwijający swoją ofertę gracz na rynku mikrokontrolerów. W lipcu firma ta przejęła od Fujitsu Semiconductor biznes mikrokontrolerów tego producenta (pisaliśmy o tym tutaj). W wyniku tego oferta Spansion obejmowała trzy rodziny układów z rdzeniem ARM (mikrokontrolery FM3 z rdzeniem Cortex-M3, mikrokontrolery FM4 z rdzeniem Cortex-M4 oraz układy SoC FCR4 z rdzeniem Cortex-R4). Teraz porfolio to wzbogaciło się o kolejną rodzinę układów – FM0+. Mikrokontrolery te zapowiadane były już od dosyć dawna. O zamiarze ich zaprojektowania informowała jeszcze firma Fujitsu Semiconductor. Było to ponad rok temu. Prace projektowe ukończyli już inżynierowie firmy Spansion.

FM0+ to rodzina mikrokontrolerów z rdzeniem Cortex-M0+. Pierwsza dostępna seria w tej grupie układów nosi nazwę S6E1A1. Mikrokontrolery mogą pracować z częstotliwością taktowania do 40 MHz. W zależności od modelu układy dysponują pamięcią Flash o pojemności od 56 do 88 kB. Pojemność pamięci RAM jest taka sama we wszystkich modelach i wynosi 6 kB. Wyposażenie mikrokontrolerów FM0+ obejmuje między innymi 12-bitowy przetwornik A/C, moduł DMA, zegar RTC, Watchdog, porty I/O, układy czasowe (Multifunctional timer, Dual timer, Base timer) i licznikowe (Clock Counter, Quad Counter) oraz trzy wielofunkcyjne interfejsy szeregowe (do wyboru UART, CSIO, LIN oraz I2C). Układy mogą być zasilane napięciem z zakresu 2,7–5,5 V. Mikrokontrolery FM0+ oferowane są w obudowach LQFP-32, QFN-32, LQFP-48, QFN-48 oraz LQFP-52. Dużą zaletą układów jest niski pobór prądu. Przykładowo w aktywnym trybie pracy może to być nawet jedynie 70 µA/MHz.

Oprogramowanie dla mikrokontrolerów FM0+ będzie można tworzyć używając popularnych narzędzi programistycznych, w tym Embedded Workbench for ARM firmy IAR Systems, µVision4 (MDK-ARM) firmy ARM KEIL, czy też TrueSTUDIO firmy Atollic. Listę wszystkich dostępnych narzędzi można znaleźć tutaj.

Mikrokontrolery z serii S6E1A1 są już dostępne w formie próbek. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej firmy Spansion.

O autorze