LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

[NOWE ZESTAWY Z STM32] NUCLEO-144 – więcej wyprowadzeń, większe możliwości

Firma STMicroelectronics poszerza ofertę tanich, popularnych zestawów z mikrokontrolerami STM32: na rynku pojawiły się pierwsze zestawy z nowej serii NUCLEO-144! Dostępne są m. in. wersje z mikrokontrolerem wyposażonym w rdzeń Cortex-M7 (NUCLEO-F746ZG), a także dwa zestawy z mikrokontrolerami z rodziny STM32F4 (rdzeń Cortex-M4F – NUCLEO-F429ZI oraz NUCLEO-F446ZE). Rodzina nowych zestawów nosi nazwę NUCLEO-144 ze względu na to, że zastosowano w nich mikrokontrolery w obudowach LQFP144.
Uzupełniają one ofertę dotychczas produkowanych zestawów z podrodzin NUCLEO-32 i NUCLEO-64.
Zestawy z serii NUCLEO-144 są wyposażone w złącza zgodne z systemem Arduino Uno Rev. 3, poszerzone o dodatkowe linie A6…A8 i D16…D72, nowy system stykowy o nazwie ST Zio oraz znany z wcześniejszych modeli ST Morpho, które umożliwiają wygodne wykorzystanie linii GPIO dostępnych w mikrokontrolerach.
Wyposażenie zestawów NUCLEO-144 nie odbiega od znanego ze starszych wersji NUCLEO, użytkownik ma do dyspozycji: dwa przyciski (w tym RESET), trzy LED, programator-debugger SWD o nazwie ST-Link/V2-1 (od drugiego kwartału 2016 ma on współpracować ze środowiskiem sieciowym mbed.org), a także elastyczny system zasilania z możliwością użycia zewnętrznego źródła o napięciu wyjściowym 7-12 VDC. Prezentowane zestawy NUCLEO-F144 są wyposażone w interfejs Ethernet IEEE-802.3-2002 ze złączem RJ45 i interfejs USB-OTG FS ze złączem MicroAB.

Na rysunku powyżej przedstawiono zestawienie dostępnych obecnie wersji zestawów z serii NUCLEO z mikrokontrolerami STM32 z podziałem na rodziny: NUCLEO-32, NUCLEO-64 i NUCLEO-144. Jak widać, planowane jest także wdrożenie do produkcji wersji zestawu z mikrokontrolerem STM32F303 w obudowie LQFP144.
Użytkownicy zestawów NUCLEO mogą używać wielu dostępnych bezpłatnie narzędzi programistycznych, spośród których producent rekomenduje – poza sieciowym mbed.org i środowiskami budowanymi na bazie kompilatora GCC i Eclipse (jak AC6 czy TrueSTUDIO Lite) – także wersje będące pochodnymi środowisk komercyjnych, jak na przykład ARM-MDK (z IDE μVision).