Kurs programowania mikrokontrolerów Coldfire firmy Freescale – zaczynamy!

Rys. 
2. Schemat blokowy mikrokontrolera MCF, który stanowi zwięzłe podsumowanie architektury

Rys. 2. Schemat blokowy mikrokontrolera MCF, który stanowi zwięzłe podsumowanie architektury

 

 

Rys. 
3.

Rys. 3.

 

 

Środowisko programistyczne

„Kobieta bez mężczyzny jest jak statek bez steru” to greckie powiedzenie oddaje w 100% zależność środowiska programistycznego (rola mężczyzny-sternika) od mikrokontrolera (rola kobiety – statek). Jak już wcześniej stwierdzono połową sukcesu jest odpowiednie środowisko programistyczne, bo to przy nim będziemy spędzać upojne wieczory. W naszym wypadku producent zadbał o to by programistom żyło się lepiej, dostarczając im bardzo dobre środowisko CodeWarrior.

 

Firma Freescale udostępnia 2 wersje CodeWarriora:  6.3 oraz nową opartą na IDE Eclipsa (od wersji 10). Obie wersje posiadają pełne wsparcie techniczne, przy czym decydującą sprawą przy wyborze wersji są wymagania sprzętowe. Jak wiadomo, Eclipse to platforma oparta na Javie, a więc należy do zasobożernych aplikacji, dlatego w tym miejscu mogę z góry polecić, by osoby o słabszym sprzęcie korzystały z wersji 6.3,  co przełoży się na komfort pracy.

 

Uwaga!
W momencie pisania kursu CodeWarrior V10 Beta 3 nie wspierał w pełni programowania poprzez OSBDM.

 

Cały kurs zostanie przeprowadzony w oparciu o darmową wersję CodeWarriora Special Edition 6.3. Warto zwrócić uwagę na słowo „darmowe”, gdyż pod tym słowem kryje się kilka ważnych aspektów:

  • nielimitowana wielkość kodu pisanego w asamblerze,
  • ograniczona do 65 kB wielkość kodu pisana w C,
  • ograniczona do 1 kB wielkość kodu pisana w C++,
  • inicjalizacja urządzeń, zarówno pisana w języku C, jak i asamblerze,
  • Procesor Expert w wersji basic.

 

Mimo drobnych ograniczeń to środowisko powinno nam wystarczyć zarówno na sam początek jak i  przy dalszej pracy. Oczywiście należy pamiętać, że wszystkie programy stworzone na darmowych wersjach CodeWarrior nie mogą być sprzedawane – zabrania tego licencja. Ale zapomnijmy o tych zagwostkach i wróćmy do tematu.

Każdy, kto chociaż raz w życiu miał do czynienia z programowaniem mikrokontrolerów, wie ile trudności przyspaża na samym początku kwestia inicjalizacji peryferii np. Portów, Timerów itd. By życie było łatwiejsze, firma Freescale dostarcza wraz z CodeWarriorem program Processor Expert, dzięki któremu w łatwy sposób – za pomocą intuicyjnego kreatora – zainicjalizujemy podstawowe peryferia.

 

Uwaga!

CodeWarrior najlepiej pobrać z internetu, wówczas mamy pewność, że operujemy na aktualnej wersji środowiska (na płycie mamy dostępny CW V6.2). Opis instalacji zostanie pominięty gdyż nie powinien on nikomu przysporzyć trudności. Podczas instalacji zainstaluje się cały pakiet oprogramowania plus sterowniki USB.

W przypadku gdy z jakiegoś powodu sterowniki nie zainstalują się wraz z oprogramowaniem należy wówczas zainstalować je ręcznie.

Sterowniki znajdują się pod adresem:
http://www.freescale.com/files/community_fil es/OSBDM08/msg422_OSBDMDist_b7.zip

O autorze