Zastosowanie USB w urządzeniach – produkty firmy FTDI w ofercie TME

Moduły USB to ostatnia grupa wyrobów firmy FTDI o podobnym przeznaczeniu do opisanych wyżej. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z gotowymi do użycia półproduktami, które mogą być stosowane przez konstruktorów we własnych aplikacjach w zakresie obsługi interfejsu USB. Korzystając z nich można skrócić i uprościć fazę projektowania i prototypowania urządzeń elektronicznych z interfejsem USB. Niewielkie rozmiary pozwalają nawet na umieszczanie ich w urządzeniach końcowych. Moduły USB dziedziczą większość cech funkcjonalnych po układach FTDI, na bazie których są zbudowane. To co je odróżnia od innych wyrobów tej firmy, to przeznaczenie i sposób wykorzystywania.

Fot. 3. Moduł USB Serial (UM232R)

Fot. 3. Moduł USB Serial (UM232R)

Na fot. 3 przedstawiono moduł USB serial UART. Jest to jedna z prostszych wersji tej grupy produktów, w ofercie można znaleźć również rozwiązania wielokanałowe, np. USB-COM422-PLUS-4 – 4-kanałowy konwerter RS422 <-> USB (fot. 4).

Fot. 4. Moduł USB-COM422-PL-4

Fot. 4. Moduł USB-COM422-PL-4

Sterowniki

Konwertery USB firmy FTDI mogą pracować z dwoma rodzajami sterowników. Pierwszy z nich, najłatwiejszy do opanowania przez użytkownika, to VCP, czyli Virtual COM Port. Po jego zainstalowaniu w systemie operacyjnym komputera tworzony jest wirtualny port szeregowy obsługiwany przez wbudowane mechanizmy i funkcje systemowe. W efekcie użytkownik pisze aplikację dokładnie w taki sam sposób, jakby robił to dla typowego portu szeregowego (COM).
Drugim rodzajem sterownika jest D2XX. W tym przypadku obsługa interfejsu USB jest prowadzona poprzez funkcje dostępne w bibliotekach DLL. Ze względu na ich liczbę, zadanie dla konstruktora jest o wiele trudniejsze niż przy korzystaniu z VCP, ale też daje większe możliwości.
Każdy z wymienionych typów sterowników jest udostępniony przez producenta bez żadnych opłat i licencji, nawet do użytku komercyjnego. Istnieją wersje dla wszystkich aktualnie używanych systemów operacyjnych 32- i 64-bitowych (Windows, Linux, Mac OS X, a także Windows CE). FTDI wycofuje się jednak z dalszego supportowania wersji dla Windows 98/ME, Mac OS 8 i 9.

Firma FTDI nie jest jedyną, która produkuje układy przeznaczone do obsługi interfejsu USB, jej pozycja lidera w Polsce jest jednak nie do zakwestionowania. Swój sukces zawdzięcza dużej szybkości dostosowywania oferty do bieżących wymagań klientów, a także szerokiej gamie wyrobów. Możliwość zakupu przez sklep internetowy TME niewątpliwie przyczyni się do dalszej popularyzacji układów FTDI.

Dystrybutorem produktów FTDI jest Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

O autorze